A címben feltett kérdés elsőre nagyon meglepőnek tűnik. A Fidesz idén három választást meg meglehetősen nagy fölénnyel, és mindenki úgy vélte, hogy a kormánypártok a következő pár évre nyugodtan hátradőlhetnek. Ezzel szemben hatalmas hibák követték egymást, az utcákon korábban nem látott ellenzi tömegek jelentek meg, amelyek egyelőre internetadó ügyében meghátrálásra kényszerítették Orbánékat.
Még mielőtt a kormány megnyugodhatott volna az amerikai kitiltási botrány kezdett egyre nagyobb hullámokat verni, bár a november 9-i Vida Ildikó lemondását követelő tüntetés a korábbiaknál jóval kisebb tömeget vonzott. Azt szinte biztosra lehet venni, hogy Vida nem fog lemondani, és fel sem fogják menteni, így november 17-én hétfőn ismét utcára vonulnak a különféle szervezetek, hogy így gyakoroljanak nyomást a kabinetre a NAV-elnök elmozdítása érdekében.
A kormánypártok kommunikációja, és politizálása a korábban megszokotthoz képest katasztrofális volt az elmúlt hetekben. Különféle politikusai egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tettek, és olyan benyomás volt a politikát figyelőknek, hogy elég nagy baj van a soraikban, és a párt a szétesés jeleit mutatja. Nagyon hasonlónak tetszett a helyzet a 2008-09-es MSZP-ben uralkodó állapotokhoz.
Az utóbbi időben egyfajta stabilizálódás figyelhető meg, ami annak köszönhető, hogy a Fidesz belső felmérései szerint az amerikai kitiltási botrány kapcsán a megkérdezettek inkább a kormánypártnak adnak igazat. Az ügy azonban sok más országhoz hasonlóan (Csehország, Ukrajna) képes lehet arra, hogy elsöpörje a kormányt. A helyzet itthon a felsorolt államokhoz képest annyiban különbözik, hogy azokban volt olyan potenciális ellenzéki párt, amely képes volt a hatalomátvételére.
Magyarországon jelenleg a Jobbik tűnik a legerősebb ellenzéki erőnek, amelynek a hatalomra segítése nem lehet az amerikaiak érdeke, mivel ők még jobban az orosz érdekeket képviselnék velük szemben. Adná magát a lehetőség, hogy a Fideszen belül szítsák az ellentéteket, de a párt belső viszonyait ismerve erre nem sok esély látszik. Jelenleg nincsen olyan vezető politikusa a kormánypártoknak, aki egyértelműen az USA mellett állna. Így egyelőre marad a szimpla destabilizálás, aminek a nyertese most kiszámíthatatlan.
Az utolsó 100 komment: