Alaposan felkavarodott a magyar belpolitika az önkormányzati választásokat követően. Október 12-én úgy tűnt, hogy egy nyugalmasabb korszak előtt állunk, de ezzel szemben a kampányhoz képest is meglehetősen forró lett a hangulat. Először az amerikai kitiltási botrány robbant, majd a kormányzat az internetadó bevezetését dobta be a közéletbe.
Mindkét esetben egyértelmű, hogy a Fidesz hibázott. A kitiltási ügy, annak titkossága miatt vélhetően még hosszú évekig a felszín alatt maradt volna, de egy kormányközeli napilap rosszul elsült akciója miatt az egész dolog nyilvánosságra került. Az internetadó csak olaj volt a tűzre, így mostanra egy masszív kormányellenes egységes tömb kezd formálódni.
Miért csak feltételes az általunk használt mód? Először is egyelőre semmilyen konkrét felmérés nincsen arról, hogyan változtatta meg pártok közötti erőviszonyokat az előbb említett két botrány. Másrészt a baloldali ellenzéki erők közötti egységesedési folyamat sem indult meg, bár mindkét ügy erre tökéletesen alkalmas lehet.
A vasárnapi és a most keddi demonstráció is az interneten szerveződött meg, pártok csak nagyon áttételesen álltak mögötte. A Fidesz számára az nagyon jól jött, hogy nem békésen ért véget az október 26-i demonstráció, bár annak erőszakosságát dőreség lenne a 2006-os eseményekhez hasonlítani.
A három győztes választás után tehát ismételten kiderült, hogy a kormánypártokat lehet hibára kényszeríteni, főleg úgy, hogy a mostani események belülről érkeztek. A választási sikerek minden bizonnyal kényelmessé tette a Fidesz vezetőit, és azt hitték, hogy az ellenzék képtelen lesz felállni, és komoly utcai tömegtámogatottságot szerezni. Erről persze még nem beszélhetünk, mivel azt nem tudjuk, hogy Tóbiás József és Gyurcsány Ferenc szavára mennyien mennének ki az utcákra.
A Fidesz–KDNP már volt ennél nehezebb helyzetben, elég csak visszagondolni 2011-12 fordulójára, vagy 2012 nyarára, amikor már nagyon közel volt az MSZP a kormánypártokhoz. Akkor több szerencsés esemény együttállása révén sikerült ellépni a Fidesznek legfőbb ellenfelei elől. Természetesen most semmilyen garancia nincsen arra, hogy a történelem megismétli önmagát.
Nem tudjuk a mostani tiltakozások a következő napokban, milyen stádiumba fognak lépni. Annyi bizonyos azonban, hogy a kormánnyal szemben kezd kialakulni egy masszív és rendkívül ellenséges mag, amelynek a többsége fiatalokból áll, akikről az elmúlt négy évben a Fidesz teljes mértékben elfelejtkezett. A helyzetből csak szisztematikus, és hosszú távú, a fiatalokra is koncentráló politikával tudnának kijönni a kormánypártok, különben nagyon könnyen az elöregedő MSZP sorsára juthatnak.